Tartelette aux abricots
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2000000476837g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 3.7999999523163g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 31.666666269302503% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 31.7% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kountry Lane Bakery Fried Apple Pie (Similarity score: 18.59)
- Mövenpick Nussnouga (Similarity score: 20.23)
- Eliges Helado Turrón Con Sirope De Toffe (Similarity score: 21.01)
- Alipende Helado De Turrón Con Trozos (Similarity score: 22.13)
- Monoprix Le Cannelé (Similarity score: 24.74)
- The Ultimate Food The Ultimate Plum Pudding (Similarity score: 26.37)
- Nestlé Façon Citron Meringué (Similarity score: 27.11)
- Little Moons Mochi Glacé Aux Sesames Grillées (Similarity score: 27.82)
- Toupargel Bûche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 29.04)
- Talenti, Unilever Hazelnut Chocolate Chip (Similarity score: 29.37)
- Moroccan Mash Up Non Dairy Frozen Dessert, Moroccan Mash Up (Similarity score: 29.86)
- Krill Tarte Normande (Similarity score: 30.14)
- Glaces Des Alpes Glace Brownies Au Chocolat Valrhona (Similarity score: 30.14)
- Transgourmet Crème Glacée Nougat Avec Nougatine (Similarity score: 30.62)
- Migros Profiteroles Chocolat (Similarity score: 30.72)