Little Moons Mochi glacé aux Sesames grillées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 41.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perle De Coco (Similarity score: 10.83)
- Glace De La Ferme Glace À La Pistache (Similarity score: 12.58)
- Toupargel Buche Glacée Nougatine (Similarity score: 13.87)
- Tartufo Croccante (Similarity score: 15.25)
- Netto Sortilège Vanille Enrobé De Praliné, Cœur De Meringue (Similarity score: 17.87)
- Sanchez Le Pot De Glace (Similarity score: 18.10)
- Mövenpick Nussnouga (Similarity score: 19.13)
- Glaces Ruiz Maxicône Pistache Noisette (Similarity score: 19.85)
- Talenti, Unilever Hazelnut Chocolate Chip (Similarity score: 20.79)
- Glace De La Ferme Glace À La Pistache (Similarity score: 21.54)
- Flete Helado De Pistacho (Similarity score: 21.71)
- Chef Dessert Sam's Glace Vanille Meringue Praliné (Similarity score: 21.90)
- Nestlé Chocolat Lait Passion (Similarity score: 22.03)
- Reflets De France, Carrefour Crêpes De Froment Préparées En Bretagne (Similarity score: 22.25)
- Grandessa Chocolate Nougat (Similarity score: 22.33)
Ingredients List
- Milk
- Stabiliser
- Tapioca Flour
- Salt
- Soya
- Sugar
- Rice Flour
- Water
- Sesame
- Cream
- Trehalose
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)