Tiramisù
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 24.210526315789473% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.2% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 7 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 23.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Petites Crêpes Sucrées (Similarity score: 20.96)
- Monoprix Crepes Sucrees Monoprix (Similarity score: 21.20)
- Monoprix 8 Crêpes Sucrées (Similarity score: 21.67)
- Pâturages Tiramisu Mascarpone (Similarity score: 22.83)
- Asda Tiramisu (Similarity score: 23.91)
- Globus Käsekuchen (Similarity score: 25.53)
- Globus Käsekuchen Hoch Halb (Similarity score: 25.53)
- La Manufacture Des Belles Glaces Nougat Glacé De Montélimar (Similarity score: 25.72)
- Netto Tiramisu Au Mascarpone Et À La Sauce Au Café (Similarity score: 27.83)
- Bonta Divina Tiramisù (Similarity score: 28.92)
- Milsa Nos Créations Gourmandes,milsa Tiramisu Recette Italienne (Similarity score: 29.70)
- Picard La Noisette Du Piemont (Similarity score: 29.75)
- Bontà Divina Tiramisù (Similarity score: 29.84)
- Blue Mountain Organics, Organic Cashew Creamery, Mint Cocoa Chip (Similarity score: 32.00)
- Pâturages Tiramisu Au Mascarpone (Similarity score: 32.17)