Globus Käsekuchen hoch halb
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 986kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 986kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.6g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 38.095238095238095% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.1% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 19.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Globus Käsekuchen (Similarity score: 0.00)
- Pâturages Tiramisu Mascarpone (Similarity score: 8.40)
- Milsa Nos Créations Gourmandes,milsa Tiramisu Recette Italienne (Similarity score: 11.38)
- Asda Tiramisu (Similarity score: 11.38)
- Bontà Divina Tiramisù (Similarity score: 11.39)
- Bonta Divina Tiramisù (Similarity score: 11.98)
- Picard La Noisette Du Piemont (Similarity score: 14.64)
- Monoprix Tiramisu Au Mascarpone (Similarity score: 16.53)
- Carrefour Tiramisù Con Crema Al Mascarpone (Similarity score: 16.54)
- Giant Eagle Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 17.40)
- Netto Tiramisu Au Mascarpone Et À La Sauce Au Café (Similarity score: 18.12)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 18.93)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 21.63)
- Les Créations,intermarché Tiramisu Au Citron L'acidité Les Créations (Similarity score: 21.92)
- Spartan Spartan, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 21.94)
Ingredients List
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)