Tropezienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 77.77777777777777% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.8% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tropezienne (Similarity score: 0.00)
- Tropézienne (Similarity score: 0.00)
- Tropézienne Vanille (Similarity score: 0.00)
- Tropezienne Decongele (Similarity score: 0.00)
- Tropezienne Vanille (Similarity score: 17.46)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 17.80)
- Tres Leches Coconut Coco Cupcake (Similarity score: 22.41)
- Rians L'onctueux Galettes Sablées (Similarity score: 24.12)
- Marks & Spencer Apple Tarte Tatin (Similarity score: 24.55)
- Labeyrie Crème Glacée Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 28.45)
- Pâtissier De Nos Régions 2 Éclairs Chocolat (Similarity score: 28.83)
- Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 29.40)
- Truffle Shuffle Salty Caramel Premium Ice Cream (Similarity score: 30.03)
- Cupcake, A Soaked Sponge Cake With Whipped Icing And Strawberry Drizzle (Similarity score: 30.29)
- Friendly's Rich And Creamy Butter Crunch (Similarity score: 30.36)