Marks & Spencer Apple tarte tatin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 73.55371900826448% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.6% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 16.4g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Greek Half Dipped Frozen Yogurt Bars (Similarity score: 16.65)
- Pâtissier De Nos Régions 2 Éclairs Chocolat (Similarity score: 17.35)
- Tropézienne (Similarity score: 24.55)
- Tropézienne Vanille (Similarity score: 24.55)
- Tropezienne Decongele (Similarity score: 24.55)
- Tropezienne (Similarity score: 24.55)
- Tropezienne (Similarity score: 24.55)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Chocolate Butter Toffee (Similarity score: 25.03)
- Tropezienne (Similarity score: 25.27)
- Bpa Pâté Aux Prunes (Similarity score: 26.99)
- Bpa Pâté Aux Prunes 26 Cm 1 4kg (Similarity score: 26.99)
- Bresso,savencia Feige & Thymian (Similarity score: 27.01)
- Ice Cream, Salted Caramel Chocolate Crunch (Similarity score: 27.04)
- Friendly's Rich And Creamy Butter Crunch (Similarity score: 27.17)
- Butter Crunch Butter & Maple Flavored Ice Cream With Butter Flavored Candy Pieces, Butter Crunch (Similarity score: 27.17)