Tropezienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 75.34246575342466% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.3% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 19 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 42g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dark Chocolate & Sea Salt Dip (Similarity score: 24.49)
- Oreo Ice Cream Oreo (Similarity score: 31.23)
- Florida Style Key Lime Pie, Florida Style Key Lime (Similarity score: 31.37)
- Really Creamy Gelato Sandwiches (Similarity score: 31.82)
- Cocomels Vanilla Coconut Milk Caramels, Vanilla (Similarity score: 33.12)
- Uncle Harry's Inc Ice Cream Cake (Similarity score: 33.41)
- Maxi Crepe Nature (Similarity score: 34.73)
- Crêpes Au Sucre (Similarity score: 34.73)
- Greek Yogurt Cheesecake (Similarity score: 34.76)
- Cheesecake (Similarity score: 36.22)
- Cocomels Coconut Milk Caramels, Original (Similarity score: 36.61)
- Délifrance Eclairs Parfum Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 37.47)
- Pain D'épices Gingembre Et Orange (Similarity score: 37.68)
- Boncolac Le Gâteau Basque Surgelé (Similarity score: 37.98)
- 1kg Gateau Basque Boncolac (Similarity score: 37.98)