Cocomels Coconut milk caramels, original
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 8.75g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 87.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.5% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 21 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cocomels Vanilla Coconut Milk Caramels, Vanilla (Similarity score: 4.69)
- Cocomels Cocomels, Caramels, Coconut Milk (Similarity score: 19.43)
- Tropezienne (Similarity score: 36.61)
- Pain D'épices Gingembre Et Orange (Similarity score: 42.34)
- Dark Chocolate & Sea Salt Dip (Similarity score: 42.58)
- Oreo Ice Cream Oreo (Similarity score: 47.84)
- Really Creamy Gelato Sandwiches (Similarity score: 50.27)
- The Lovely Candy Company Llc Lovely Candy Co , Gluten Free Licorice (Similarity score: 50.62)
- Chocolate Wafer Cone (Similarity score: 51.18)
- Dora Tartinade De Caramel (Similarity score: 51.65)
- Vanilla Ice Cream & White Cake, Ice Cream Cake (Similarity score: 51.69)
- Picard Gâteau Basque : Crème Pâtissière Pâte Sablée Pur Beurre (Similarity score: 52.00)
- Rians L'onctueux (Similarity score: 52.69)
- Panetone (Similarity score: 52.89)
- Giant Eagle Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 52.94)
Ingredients List
- Coconut Milk
- Brown Rice Syrup
- Cane Sugar Syrup
- Sea Salt
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)