Turrón de coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 84.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 6mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Flor De Jijona Turrón Coco (Similarity score: 8.49)
- So Delicious Dairy Free Coconut Whipped Topping (Similarity score: 20.52)
- Giant Giant, Chocolate Dipped Fruit Ice Bars, Coconut (Similarity score: 24.38)
- Olá Chocolate Ice Cream Dessert (Similarity score: 25.51)
- Magnum,miko,unilever Magnum Vanille & Chocolat (Similarity score: 27.16)
- Great Value Whipped Light Cream (Similarity score: 27.75)
- Great Value Whipped Light Cream, Original (Similarity score: 27.75)
- Hood, Hp Hood Llc Hood, Whipped Light Cream, Original (Similarity score: 27.75)
- Hood, Hp Hood Llc Hood, Sweetened Whipped Light Cream, Original (Similarity score: 27.75)
- Pumpkin Sweetened Whipped Topping (Similarity score: 27.75)
- Whipped Topping (Similarity score: 27.75)
- Whipped Topping (Similarity score: 27.75)
- Best Choice Sweetened Whipped Topping (Similarity score: 27.75)
- Whipped Topping (Similarity score: 27.75)
- Imuraya Usa Mochi Coconut Cream Frozen Dessert (Similarity score: 28.35)