Hood, Hp Hood Llc Hood, sweetened whipped light cream, original
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 16.67g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 16.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 16.67g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Whipped Light Cream, Original (Similarity score: 0.00)
- Whipped Topping (Similarity score: 0.00)
- Best Choice Sweetened Whipped Topping (Similarity score: 0.00)
- Whipped Topping (Similarity score: 0.00)
- Great Value Whipped Light Cream (Similarity score: 0.00)
- Hood, Hp Hood Llc Hood, Whipped Light Cream, Original (Similarity score: 0.00)
- Pumpkin Sweetened Whipped Topping (Similarity score: 0.00)
- Whipped Topping (Similarity score: 0.00)
- Giant Giant, Chocolate Dipped Fruit Ice Bars, Coconut (Similarity score: 20.48)
- La Flor De Jijona Turrón Coco (Similarity score: 26.42)
- Ferme De Kerheu Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 27.39)
- Turrón De Coco (Similarity score: 27.75)
- Les Confituriers De Haute Provence Confit De Lait Au Caramel (Similarity score: 29.96)
- Imuraya Usa Mochi Coconut Cream Frozen Dessert (Similarity score: 33.71)
- Sprühsahne (Similarity score: 35.51)
Ingredients List
- Pasteurized Cream
- Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Natural And Artificial Vanilla Flavors
- E471
- E407
- E466
- Polysorbate 80 And Whipping Gas
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)