Vanilla and caramel cookie pieces, frozen dairy dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.41g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.41g |
| Saturated Fat | 4.82g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 115mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 115mg |
| Sugars | 19.28g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Pantry, Target Stores Mint Cookies & Cream Ice Cream, Mint Cookies & Cream (Similarity score: 7.74)
- Market Pantry Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 7.87)
- Franprix Crème Glacée Caramel, Sauce Caramel Beurre Salé Et Éclats De Caramel (Similarity score: 9.38)
- Reina Profiteroles (Similarity score: 10.84)
- Pumpkin Pie Premium Ice Cream, Pumpkin Pie (Similarity score: 11.28)
- Supervalu Cookies And Cream Ice Cream (Similarity score: 11.89)
- Ahold Ahold, Churn Style Waffle Cone Ice Cream, Light Caramel (Similarity score: 12.30)
- Metro Chef Eiscreme Latte Macchiato (Similarity score: 12.52)
- Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.75)
- Bonarea Helado Bombón Crujiente (Similarity score: 13.91)
- French Vanilla Coffee Ice Cream, French Vanilla Coffee (Similarity score: 13.92)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 14.02)
- Oreo Ice Cream (Similarity score: 14.06)
- Milbona Cheescake Framboise (Similarity score: 14.24)
- Deluxe Cheesecake Zitrone (deluxe), Zitrone (Similarity score: 14.25)
Ingredients List
- Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Vegetable Gums
- E471
- Nonfat Milk Solids
- Butter
- E150
- Molasses
- Salt
- E440a
- Natural Flavouring
- Corn Syrup
- E160b
- Oreo Cookie Pieces
- Fructose
- Chips Ahoy! Chocolate Chip Cookies
- Coconut Oil
- Less Than 2% Of
- Cream
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)