French vanilla coffee ice cream, french vanilla coffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.74g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.74g |
| Saturated Fat | 7.48g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.72613737734166% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 19.63g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 6.31)
- Graeter's Graeter's, Handcrafted Gelato, Bananas Foster (Similarity score: 11.21)
- Metro Chef Eiscreme Latte Macchiato (Similarity score: 12.36)
- Milbona Cheescake Framboise (Similarity score: 12.65)
- Reina Profiteroles (Similarity score: 12.91)
- Sia Icedream Salt Karamell (Similarity score: 12.94)
- Vanilla And Caramel Cookie Pieces, Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 13.92)
- Milbona,mcennedy Cheesecakes (Similarity score: 14.50)
- Milsa,novandie Cheesecake À La Framboise (Similarity score: 14.50)
- Picard Flan Patissier Surgelé (Similarity score: 15.27)
- Ice Cream (Similarity score: 15.44)
- Kroger Deluxe Churned Light Ice Cream (Similarity score: 15.83)
- Albertson's Albertson's, Sea Salted Caramel Swirl Ice Cream (Similarity score: 16.28)
- Kroger Deluxe Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 16.61)
- Dairy Rich Ice Cream (Similarity score: 16.72)
Ingredients List
- Cream
- Emulsifier
- Fruit Juice For Color
- Natural And Artificial Flavouring
- Salt
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Coffee
- Condensed Skimmed Milk
- Whey
- High Fructose Corn Syrup
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)