Zesty margherita fusion grain blends, zesty margherita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 7.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.63g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.63g |
| Saturated Fat | 0.34g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.037735849056602% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 263mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 263mg |
| Sugars | 8.47g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Slice Lemon Bread (Similarity score: 22.36)
- Lidl Southern Style Chicken Wrap (Similarity score: 23.40)
- Carrefour Veggie Panés Gourmands (Similarity score: 23.70)
- Tamales (Similarity score: 24.80)
- Vitality Bakehouse Homestyle Low Carb Loaf (Similarity score: 25.44)
- Delsol Delsol, Cuttlefish (pieces) In Ink (Similarity score: 26.07)
- Cooper's Chicken Goujons (Similarity score: 26.12)
- Eliges Crepes (Similarity score: 27.00)
- S&b Healthy Food Doctor Hummus Doctor Hummus, Spinach Dip With Onion (Similarity score: 27.10)
- Lotus Pain D'épices Allégé En Sucre (Similarity score: 27.26)
- Berida Berida Makrelenfilets In Eigenem Saft (Similarity score: 27.37)
- Ja! Makrelenfilet (Similarity score: 27.37)
- Starbucks Sure As Eggs Is Eggs (Similarity score: 27.49)
- Ronde Des Mers, Marque Repère Rillettes De Sardine Citron Basilic (Similarity score: 27.51)
- Saumon Fumé Matiné (Similarity score: 27.93)
Ingredients List
- Sauce
- Corn Starch
- Tapioca Maltodextrin
- Garlic
- Hulled Millet
- Soya Oil
- E551
- Sunflower Lecithin
- E903
- E306
- Brown Rice
- Long Grain Rice
- Barley
- Sundried Tomatoes
- Red Quinoa
- Broccoli
- Onion
- Contains Less Than 2% Of Red Bell Peppers
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)