Lidl Southern style chicken wrap
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 9.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.2g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 23.469387755102037% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.5% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cooper's Chicken Goujons (Similarity score: 11.66)
- Delsol Delsol, Cuttlefish (pieces) In Ink (Similarity score: 13.76)
- Tamales (Similarity score: 18.80)
- Carrefour Veggie Panés Gourmands (Similarity score: 18.98)
- 4 Chicken Kievs (Similarity score: 19.39)
- Ja! Makrelenfilet (Similarity score: 20.02)
- Berida Berida Makrelenfilets In Eigenem Saft (Similarity score: 20.02)
- Ronde Des Mers, Marque Repère Rillettes De Sardine Citron Basilic (Similarity score: 20.11)
- Crous Resto' Salade Andalouse (Similarity score: 21.16)
- Zesty Margherita Fusion Grain Blends, Zesty Margherita (Similarity score: 23.40)
- Lotus Pain D'épices Allégé En Sucre (Similarity score: 23.86)
- Lotus Pain D'epice Lotus (Similarity score: 23.87)
- Peijnenburg Peijenburg Ontbijtkoek (Similarity score: 23.87)
- Maître Coq Rôti De Dinde Farci Au Foie De Volaille Et Au Porto (Similarity score: 24.49)
- Natur Avenir Crêpes De Froment (Similarity score: 26.08)