2 éclairs au café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 28.18181818181818% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.2% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 15.86)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 15.89)
- Éclairs Au Café (Similarity score: 17.31)
- Chabrior,intermarché Crêpes Au Sucre De Canne Vanillées (Similarity score: 17.66)
- Netto Crêpes Vanillées (Similarity score: 17.66)
- Pflaumen Streusel Kuchen (Similarity score: 18.64)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Vanilla Brownie Blast Artificially Flavored Vanilla Frozen Dairy Dessert Swirled With Brownies & Fudge, Vanilla Brownie Blast (Similarity score: 18.88)
- Eclairs Au Chocolat X4 (Similarity score: 19.41)
- Eclair Cafe ✖️2 Decongeles (Similarity score: 19.81)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 20.89)
- Picard Glace Spéculos (Similarity score: 21.45)
- Quality Bakery Products Inc Pineapple Pie (Similarity score: 22.89)
- Chocolate Sandwich Cookie Crumb & Chocolate Cookie Swirl Frozen Dessert, Chocolate Sandwich Cookie Crumb (Similarity score: 22.94)
- Eclairs Au Chocolat E Leclerc (Similarity score: 23.08)
- Tofutti Tofutti, Milk Free Dessert Bars (Similarity score: 23.20)