Chabrior,Intermarché Crêpes au sucre de canne vanillées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1014kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1014kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 15.4g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Netto Crêpes Vanillées (Similarity score: 0.00)
- Ame De Bretagne Crêpes Traditionnelles Fines (Similarity score: 14.72)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.30)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.41)
- 2 Éclairs Au Café (Similarity score: 17.66)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 19.53)
- Pam & Panorama Ravioli Di Zucca (Similarity score: 21.67)
- Quality Bakery Products Inc Pineapple Pie (Similarity score: 21.95)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 22.63)
- Gutbio Arroz Basmati Con Lentejas Y Verduras (Similarity score: 23.04)
- Éclairs Au Café (Similarity score: 23.14)
- Fini Tortelli Di Zucca Con Amaretti (Similarity score: 23.67)
- Picard Glace Spéculos (Similarity score: 24.28)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 25.01)
- Chocolate Sandwich Cookie Crumb & Chocolate Cookie Swirl Frozen Dessert, Chocolate Sandwich Cookie Crumb (Similarity score: 26.09)
Ingredients List
- Fresh Whole Milk
- Wheat Flour
- Whole Fresh Eggs
- Cane Sugar
- Sunflower Oil
- Natural Vanilla Flavouring
- Salt From Guerande
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)