2 in 1 heath waffle cone frozen dairy dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 5.36g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.02239641657335% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 23.21g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 4.95)
- Premium Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 6.80)
- Caramel & Chocolate Premium Ice Cream With Cookie Dough & Brownie Bits, Cookie Dough Clash (Similarity score: 7.23)
- Tarte Myrtilles (Similarity score: 8.10)
- Market Basket Ice Cream (Similarity score: 8.68)
- Ice Cream (Similarity score: 8.68)
- Milky Way, Chocolate Malt Light Ice Cream With A Caramel Swirl And Chocolatey Chunks (Similarity score: 8.85)
- That's Smart! Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.81)
- Kemps Cotton Candy Confetti (Similarity score: 9.81)
- Creme D'or Veille Prune (Similarity score: 10.14)
- Ice Cream (Similarity score: 10.36)
- Ice Cream (Similarity score: 10.55)
- Associated Wholesale Grocers Inc Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Light Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- Perry's Ice Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 10.70)
Ingredients List
- Milk
- Vegetable Gums
- E471
- Natural Flavouring
- Retinyl Palmitate
- Corn Syrup
- Heath Toffee Bar Pieces
- Sugar
- Cream
- High Fructose Corn Syrup
- Fudge Covered Waffle Cone Pieces
- Less Than 2% Of
- Dutched Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)