Light ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.2800000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.28g |
| Saturated Fat | 3.2800000000000002g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 26.23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creme D'or Veille Prune (Similarity score: 8.44)
- Florida Florida Eis (cookie) (Similarity score: 9.75)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.98)
- 2 In 1 Heath Waffle Cone Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 10.67)
- Albertson's Albertson's, Ice Cream, Rocky Road, Chocolate Ice Cream With Marshmallow Ribbon And Mixed Nuts (Similarity score: 10.80)
- Jenis Jenis, Frozen Yogurt, Red Raspberry (Similarity score: 11.08)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 11.67)
- Nestlé Buche Vanille Bourbon Fève Tonka (Similarity score: 11.80)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 12.41)
- Kroger Deluxe Banana Split Ice Cream (Similarity score: 12.65)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 13.02)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 13.02)
- Tarte Myrtilles (Similarity score: 13.49)
- Netto Bûche Glacée Façon Crème Brûlée (Similarity score: 13.74)
- Turkey Hill Banana Split Ice Cream (Similarity score: 14.18)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cocoa Processed With Alkali
- Propylene Glycol Monostearate
- E412
- Natural Flavouring
- E150a
- Monoglycerides
- Egg White
- E471
- E466
- E407
- Sugar
- E410
- E415
- Barley
- Retinyl Palmitate
- Corn Syrup
- Graham Cracker Swirl
- Miniature Marshmallows
- Cream
- Chocolaty Chips
- Whey Protein
- Maltodextrins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)