2nd St. Creamery Caramel Ice Cream With Caramel Ribbon And Sea Salt Caramel Fudge Truffles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.81g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.81g |
| Saturated Fat | 10.48g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.7313156269302% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 21 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 32.38g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Ice Cream & White Cake, Ice Cream Cake (Similarity score: 12.42)
- Vanilla Ice Cream & Chocolate Cake (Similarity score: 13.00)
- Häagen Dazs Triple Sensation (spéculoos Caramel Amandes) (Similarity score: 18.79)
- Mint Chip Vegan Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 20.26)
- Pirkka Daniela Laktoositon Vanilja (Similarity score: 20.44)
- Dre's Southern Style Butter Pralines Ice Cream (Similarity score: 20.74)
- Migros Pâtisserie En Pâte Feuilletée Avec Crème (Similarity score: 23.27)
- Panettone Al Pistacchio (Similarity score: 23.82)
- Millefeuille (Similarity score: 24.00)
- Panetone (Similarity score: 25.33)
- Peanut Ty Pretzel (Similarity score: 26.02)
- Really Creamy Gelato Sandwiches (Similarity score: 26.73)
- Gillian's Gillian's, Chocolate Cupcakes (Similarity score: 26.80)
- Tourteau Au Fromage (Similarity score: 26.93)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 27.09)
Ingredients List
- Cream
- E412
- E407
- Milk
- Caramel Ribbon
- Truffle
- Skimmed Milk
- Sugar
- Flavor Base
- Egg Yolk
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)