Panetone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247.0kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.08450704225352% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.1% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 200.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200.0mg |
| Sugars | 21.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rians L'onctueux (Similarity score: 11.99)
- Picard Gâteau Basque : Crème Pâtissière Pâte Sablée Pur Beurre (Similarity score: 12.68)
- Giant Eagle Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 15.09)
- Vanilla Ice Cream & Chocolate Cake (Similarity score: 15.49)
- Toupargel 6 Millefeuilles (Similarity score: 15.63)
- Vanilla Ice Cream & White Cake, Ice Cream Cake (Similarity score: 16.08)
- Oreo Ice Cream Oreo (Similarity score: 16.80)
- Häagen Dazs Triple Sensation (spéculoos Caramel Amandes) (Similarity score: 17.57)
- Really Creamy Gelato Sandwiches (Similarity score: 20.16)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 21.02)
- Dark Chocolate & Sea Salt Dip (Similarity score: 21.45)
- Bella Chi Cha Creamy Goat Cheese (Similarity score: 21.79)
- Gelatelli,lidl Keksis Päärynä (Similarity score: 24.46)
- 2nd St Creamery Caramel Ice Cream With Caramel Ribbon And Sea Salt Caramel Fudge Truffles (Similarity score: 25.33)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Cream Cheese Spread (Similarity score: 25.94)