365 Everyday Value Organic toffee caramel swirl ice cream, toffee caramel swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 7.29g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.61256544502617% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 115mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 115mg |
| Sugars | 23.96g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Brown Butter Ice Cream Swirled With A Sweet Maple Ribbon, Brown Butter Maple (Similarity score: 6.69)
- Sanders, Morley Candy Makers Inc Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 7.31)
- Key Lime Pie Premium Quality Ice Cream, Key Lime Pie (Similarity score: 9.37)
- Fauchon Tarte Aux Framboises 880 G Surgelée (Similarity score: 10.66)
- La Menorquina Helado Choco Cookie (Similarity score: 10.74)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Black & Tan (Similarity score: 11.64)
- Prestige Ice Cream, Milk Chocolate (Similarity score: 11.98)
- Hood Hood, New England's Ice Cream, Old Orchard Beach Whoopie Pie (Similarity score: 12.18)
- Hagan Premium Ice Cream (Similarity score: 12.18)
- Homemade, United Dairy Farmers Pure Madagascar Vanilla Ice Cream With Creamy Brownie Fudge Stripes (Similarity score: 13.02)
- Salted Carmel Ice Cream (Similarity score: 13.25)
- Raspberry Cheesecake Ice Cream, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 13.51)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Coffee For Democracy 500ml (Similarity score: 14.05)
- Kroger Deluxe Death By Chocolate Ice Cream (Similarity score: 14.22)
- Ice Cream (Similarity score: 14.24)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Cane Sugar
- Toffee Pieces
- Sea Salt Caramel
- Skimmed Milk Powder
- Natural Flavouring
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)