La Menorquina Helado choco cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.909090909090914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.9% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Black & Tan (Similarity score: 9.60)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 9.96)
- It's Your Churn Cookies & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 10.05)
- Raspberry Cheesecake Ice Cream, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 10.08)
- Cookies & Cream (Similarity score: 10.09)
- Breyers, Unilever Chocolate Chunk Cookie Dough Frozen Dairy Dessert, Chocolate Chunk Cookie Dough (Similarity score: 10.64)
- 365 Everyday Value Organic Toffee Caramel Swirl Ice Cream, Toffee Caramel Swirl (Similarity score: 10.74)
- Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 11.08)
- Sanders, Morley Candy Makers Inc Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 11.35)
- Real Ice Cream Cookies 'n Cream (Similarity score: 11.53)
- Mayfield Select Ice Cream (Similarity score: 12.47)
- Yarden Mousse Au Chocolat Au Nougat (Similarity score: 13.16)
- Thiriet Crème Glacée Au Caramel Au Sel De Guérande (Similarity score: 13.56)
- Bande Flan (Similarity score: 13.76)