365 Everyday Value, Whole Foods Coffee & donut ice cream, coffee & donut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 20.83g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 5.98)
- Premium Pure Mint Ice Cream With Real Chocolate Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 7.21)
- Nestlé Gold Mousse De Chocolate Crujiente (Similarity score: 7.30)
- Gut & Günstig Eiscreme Vanille (Similarity score: 7.50)
- Double Berry Cheesecake Flavored Premium Ice Cream With Graham Pieces, Boysenberry & Strawberry Swirls, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 8.24)
- Double Berry Cheesecake Flavored Premium Ice Cream With Strawberry & Blackberry Ribbons & Graham Crunch Pieces, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 8.24)
- Premium Black Raspberry Chocolate Chip Ice Cream, Black Raspberry Chocolate Chip (Similarity score: 8.65)
- Nestlé Feuilleté De Mousse La Laitière (Similarity score: 8.66)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Noix De Coco Caramel (Similarity score: 9.48)
- La Laitière,nestlé Feuillete De Mousse (Similarity score: 9.64)
- Winn Dixie Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 10.02)
- Metro Chef Creme Glacee (Similarity score: 10.23)
- Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Trickling Springs Creamery Llc Trickling Springs Organic, Orgamic Chip 'n' Mint Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.70)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Cane Sugar
- Donut Pieces
- Skimmed Milk Powder
- Coffee Extract
- Stabilizer Blend
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)