Nestlé Gold mousse de chocolate crujiente
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.92537313432834% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.9% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 18.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Feuilleté De Mousse La Laitière (Similarity score: 4.66)
- La Laitière,nestlé Feuillete De Mousse (Similarity score: 6.30)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Coffee & Donut Ice Cream, Coffee & Donut (Similarity score: 7.30)
- Premium Pure Mint Ice Cream With Real Chocolate Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.12)
- Nestlé Gold Mousse Crujiente De Chocolate (Similarity score: 8.17)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Noix De Coco Caramel (Similarity score: 8.32)
- Trickling Springs Creamery Llc Trickling Springs Organic, Orgamic Chip 'n' Mint Super Premium Ice Cream (Similarity score: 8.65)
- Ice Cream (Similarity score: 9.57)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 9.57)
- Sweet Ol' Joe 2nd St Creamery Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.00)
- Gingerbread & Cream Bars (Similarity score: 10.02)
- Black Cherry Chocolate Chunk Ice Cream, Black Cherry Chocolate Chunk (Similarity score: 10.03)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 10.06)
- Winn Dixie Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 10.23)
- Breyers Frozen Almond Milk Dessert (Similarity score: 10.43)