365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc. 365 everyday value, organic five cheese ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.77g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.77g |
| Saturated Fat | 2.19g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 55.44303797468354% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.4% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 149mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 149mg |
| Sugars | 0.88g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Severino, Severino Pasta Mfg Severino, Cheese Stuffed Rigatoni (Similarity score: 13.41)
- Rising Moon Organics Rising Moon Organics, Organic Four Cheese Ravioli (Similarity score: 18.02)
- Tressini Stenpilzpanzerotti Trüffel (Similarity score: 19.94)
- Fiozella Pasta Co Whole Wheat Ravioli (Similarity score: 20.80)
- Bimbo Conchas (Similarity score: 24.98)
- Risotto Radicchio E Provola (Similarity score: 25.35)
- The Co Operative, Ktc Red Lentils (Similarity score: 27.62)
- Leclerc Tarte Aux Pommes (Similarity score: 27.87)
- Eclairs Café (Similarity score: 28.42)
- 2 Éclairs Café (Similarity score: 28.42)
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 29.27)
- Tarte Aux Pommes 8 Parts (Similarity score: 29.27)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 29.27)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 29.27)
- Eclair Café (Similarity score: 30.14)
Ingredients List
- Filling
- Romano Cheese
- Garlic
- Sea Salt
- White Pepper
- Dough
- Water
- Durum Wheat Semolina
- Egg
- Turmeric
- Vinegar
- Salt
- Half And Half
- Water
- Potato Flakes
- Mozzarella
- Asiago
- Parmesan
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)