365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc. Cocoa Powder
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 33.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 33.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 16.666666666667g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ghirardelli Chocolate Percent Unsweetened Premium Baking Cocoa (Similarity score: 0.00)
- Ethnoscience, Ecoidées Graines De Chia Bio 200 G Ethnoscience (Similarity score: 15.30)
- Ecoidees Egraines De Chia Bio Sachet (Similarity score: 20.85)
- Crubio Jus D'herbe D'orge En Poudre Bio 250 G Crubio (Similarity score: 23.74)
- Gg Scandinavian Crispbread With Oat Bran Cracker (Similarity score: 24.34)
- Migros,de La Région Fromage Frais Au Lait De Brebis Bio (Similarity score: 26.01)
- Shurfine Cocoa Powder (Similarity score: 26.39)
- 100% Pure Baking Cocoa (Similarity score: 26.39)
- Baking Cocoa (Similarity score: 26.39)
- Western Family Western Family, Baking Cocoa (Similarity score: 26.39)
- Big Y 100% Pure Baking Cocoa (Similarity score: 26.39)
- Micostenita Menudo Mix Chili (Similarity score: 27.72)
- Gg Vezelrijk Knäckebröd Uit Scandinavie (Similarity score: 27.97)
- Nature's Garden, Cibo Vita Inc Nature's Garden, Raw Almonds (Similarity score: 32.07)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Gemelli Whole Wheat Pasta Rustica (Similarity score: 33.44)
Ingredients List
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)