Nature's Garden, Cibo Vita Inc Nature's garden, raw almonds
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 14.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 14.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 25g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25g |
| Saturated Fat | 3.57g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 6.664177711405637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.7% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3.57g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros,de La Région Fromage Frais Au Lait De Brebis Bio (Similarity score: 19.22)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Gemelli Whole Wheat Pasta Rustica (Similarity score: 24.01)
- 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 25.58)
- Signature Kitchens No Salt Added Whole Wheat Bread (Similarity score: 25.58)
- Bonduelle Leguminous (Similarity score: 25.86)
- Family Pita (Similarity score: 28.39)
- Müller's Mühle Gelbe Schälererbsen (Similarity score: 30.60)
- Ethnoscience, Ecoidées Graines De Chia Bio 200 G Ethnoscience (Similarity score: 30.83)
- Mimasa Té Bancha (Similarity score: 30.98)
- Smaakt Less Carb Brood (Similarity score: 31.20)
- Landreau Ravioli Frais Au Jambon Et Parmesan (Similarity score: 31.73)
- Landreau Ravioli Frais Au Jambon Et Parmesan (Similarity score: 31.73)
- Ghirardelli Chocolate Percent Unsweetened Premium Baking Cocoa (Similarity score: 32.07)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Cocoa Powder (Similarity score: 32.07)
- Lentilles Vertes (Similarity score: 32.18)
Ingredients List
- Natural Raw Almonds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)