365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc. Organic ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 7.58g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.57184750733137% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 24.24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- O Organics, Glencourt Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Bluemarble Bluemarble, Ice Cream, Organic Mexican Chocolate (Similarity score: 8.49)
- Mucci Sensation Mandel (Similarity score: 8.66)
- Sanchez Crème Glacée Vanille, Nougatine, Copeaux De Chocolat (Similarity score: 8.79)
- Migros, Midor Mary Jane's Almost Cookie (Similarity score: 9.00)
- Crème D'or Crème D'or Stracciatella Italiana (Similarity score: 9.70)
- Real Premium Dark Chocolate Peppermint Ice Cream Decadent Dark Chocolate Ice Cream Swirled With Minty White Fudge And Crumbled Peppermint Bark, Dark Chocolate Peppermint (Similarity score: 11.38)
- Mint Chip Incredible Organic Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 11.46)
- Trickling Springs Creamery Llc Trickling Springs Organic, Super Premium Ice Cream, Maple Nut (Similarity score: 11.72)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 11.88)
- Migros Bio,migros Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 11.90)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 11.96)
- Erhard 4 Kouglofs (Similarity score: 12.08)
- Oberweis Dairy North Aurora Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.91)
- Arcobaleno Yogurt (Similarity score: 12.99)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Evaporated Cane Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Chocolate Chunks
- Egg Yolk
- E410
- E412
- Peppermint
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)