Erhard 4 kouglofs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.6% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 23.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trickling Springs Creamery Llc Trickling Springs Organic, Super Premium Ice Cream, Maple Nut (Similarity score: 7.54)
- Sanchez Crème Glacée Vanille, Nougatine, Copeaux De Chocolat (Similarity score: 8.00)
- Movenpick Crème Glacée Vanille (Similarity score: 8.46)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Real Premium Coyote Brownie Tracks Ice Cream, Coyote Brownie Tracks (Similarity score: 9.82)
- Real Premium Dark Chocolate Peppermint Ice Cream Decadent Dark Chocolate Ice Cream Swirled With Minty White Fudge And Crumbled Peppermint Bark, Dark Chocolate Peppermint (Similarity score: 10.43)
- Bluemarble Bluemarble, Ice Cream, Organic Mexican Chocolate (Similarity score: 10.58)
- Mochi Ice Cream (Similarity score: 11.44)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 11.63)
- Movenpick,nestle Vanilla Cream With Caramel Crème Glacée Vanille Avec Sauce Caramel À La Fleur De Sel (6%) Et Chocolat Au Lait (29% Suisse) (Similarity score: 11.80)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- O Organics, Glencourt Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Green Tea Mochi Premium Ice Cream, Green Tea (Similarity score: 12.36)
- Oberweis Dairy North Aurora Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.91)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.99)