365 Matins Galette Comtoise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1048kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1048kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 65.76576576576578% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 12.8g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry Cheesecake Dairy Dessert, Cherry (Similarity score: 15.32)
- Leader Price 4 Éclairs Au Café (Similarity score: 15.53)
- Sans Marque 4 Eclairs Au Café (Similarity score: 15.53)
- Argel 6 Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.13)
- Häagen Dazs Vanilla Collection (Similarity score: 18.96)
- Arla Färskost Eko (Similarity score: 22.68)
- Bio Village, Marque Repère Fromage À Tartiner Nature Bio 25% Mat Gr (Similarity score: 22.72)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 22.83)
- Carrefour Bio Queso Para Untar Clásico Bio (Similarity score: 22.85)
- Unilever Re:fuel Sandwich On The Go (Similarity score: 23.01)
- Robert Esposito Ravioli Ricotta Epinard (Similarity score: 23.57)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 23.57)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.57)
- Gerentes Sa Sechons De Chèvre (Similarity score: 23.75)
- Trofic,marque Repère Trofic Éclairs Au Chocolat À La Crème Pâtissière (Similarity score: 23.83)
Ingredients List
- Water
- Skimmed Milk Powder
- Salt
- Wheat Gluten
- Stabiliser
- E339
- Flour
- Vegetable Oil
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Egg
- Colour
- Flour Treatment Agent
- Wheat Flour
- Butter
- Margarine
- Modified Starch
- E1414
- Whole Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)