Pasteis de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 77% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.14)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Salted Caramel Craze Ice Cream, Salted Caramel Craze (Similarity score: 17.70)
- Rich Products Corporation Tres Leches Style Cake (Similarity score: 21.78)
- Sans Marque 4 Eclairs Au Café (Similarity score: 21.89)
- Leader Price 4 Éclairs Au Café (Similarity score: 21.89)
- 365 Matins Galette Comtoise (Similarity score: 22.83)
- Sea Salt Caramel Ice Cream Sandwiches With Chocolate Wafers, Sea Salt Caramel, Chocolate (Similarity score: 23.20)
- Deluxe Cheesecake Caramel (Similarity score: 23.80)
- Sundae Shoppe Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 27.37)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 27.90)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 27.90)
- Giant Eagle Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 30.09)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 30.09)
- Giant Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 30.09)
- Capra Fresh Goat Cheese (Similarity score: 31.10)