algida Cucciolone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075.0kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 6.2g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 83.78378378378379% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.8% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 124.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124.0mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Waitrose Profiteroles (Similarity score: 12.89)
- Bien Vu Cone Vanille Bien Vu 8x120ml (Similarity score: 19.09)
- Carrefour Selection Profiteroles (Similarity score: 23.16)
- Quadruple Chocolate Truffle Cone Ice Cream (Similarity score: 23.67)
- Whitey's Ice Cream Inc Whitey's, Ice Cream, White Chocolate Raspberry (Similarity score: 23.97)
- Ah Tiramisu (Similarity score: 24.85)
- Deluxe Lemon Dessert (Similarity score: 26.02)
- Private Selection Brown Butter Bourbon Truffle Ice Cream (Similarity score: 26.51)
- Tesco Strawberry Gateau Bar (Similarity score: 27.48)
- Le Fraisier (Similarity score: 28.31)
- Edeka Chocolate Caramel (Similarity score: 28.43)
- Chocolate & Vanilla With Chocolate Cookie Crunch Premium Ice Cream Cake, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 28.53)
- Milka Milka Vainilla & Chocolate Heart (Similarity score: 28.77)
- Caramel Ice Cream With Chocolate Covered Toffee Pieces & Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 29.34)
- Giant Eagle Market District Ice Cream, Sea Salt Caramel, Toffee Crunch (Similarity score: 29.34)
Ingredients List
- Marsala Wine
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Egg Yolk
- Invert Sugar
- Emulsifier
- Wheat Fiber
- Raising Agent
- Thickener
- Concentrated Carrot Juice
- Flavouring
- Maltodextrins
- Salt
- Caramelised Sugar
- Acidity Regulator
- Hazelnut Paste
- Sugar
- Water
- Glucose Fructose Syrup
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Barley Malt Extract
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)