Deluxe Lemon dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 84.84848484848484% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.8% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 19.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Sandwich Vainilla (Similarity score: 20.78)
- Claude Leger Flan Pâtissier (Similarity score: 25.24)
- Algida Cucciolone (Similarity score: 26.02)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 28.73)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 30.06)
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 30.50)
- Le Fraisier (Similarity score: 32.34)
- U Bio,u Palmiers Feuilletés Pur Beurre (Similarity score: 32.36)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 32.65)
- Chocolate & Vanilla With Chocolate Cookie Crunch Premium Ice Cream Cake, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 32.77)
- Whitey's Ice Cream Inc Whitey's, Ice Cream, White Chocolate Raspberry (Similarity score: 33.00)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Sea Salted Caramel (Similarity score: 33.84)
- Deep, Perry's Ice Cream Co Inc Deep Sea Treasure Premium Ice Cream (Similarity score: 34.23)
- Hacendado Helado Dulce De Leche (Similarity score: 35.58)
- Waitrose Profiteroles (Similarity score: 35.69)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Concentrated Lemon Juice
- Stabiliser
- Thickener
- E415
- Tapioca Starch
- Emulsifier
- Acidity Regulator
- Salt
- Barn Eggs
- Water
- Biscuit
- Coconut Oil
- Milk Proteins
- Alcohol
- Sugar
- Mascarpone
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)