All beef hamburgers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.7g |
| Saturated Fat | 8.85g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Arcadie Steaks Hachés (Similarity score: 7.96)
- Leader Price Steak Haché (Similarity score: 7.96)
- Aldi Viande Haché (Similarity score: 7.99)
- Landjunker Schweinehackfleisch Viande Hachée De Porc (Similarity score: 10.01)
- Steak Hachés Surgelés (Similarity score: 10.33)
- 10 Steak Hachés Surgelés (Similarity score: 10.55)
- Leader Price Viande Hachée (Similarity score: 10.58)
- Leader Price Viande Hachée Pur Boeuf 20% Mat Gr (Similarity score: 10.68)
- Isla Délice Le Steak Haché (Similarity score: 12.11)
- K Bio Hackfleisch Vom Rind Und Schwein Gemischt, Zum Braten (Similarity score: 12.59)
- Lidl Beef & Pork Mince (Similarity score: 12.96)
- Key Food 100% All Beef Hamburgers (Similarity score: 13.27)
- Fabriqué Par Mvpe Le Steak Haché (Similarity score: 13.54)
- Oumaty Steak Haché Pur Boeuf (Similarity score: 13.81)
- Sans Marque,chiron 10 Steaks Hachés (20% Mg) (Similarity score: 13.81)