All-natural coffee creamer, hazelnut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.7% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 33.33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 0.00)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 14.35)
- U Glace Vanille Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 15.89)
- Ice Cream (Similarity score: 15.92)
- Carrefour 2 Chocolat Noisettes 2 Chocolat Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 16.89)
- Ice Cream Cake (Similarity score: 17.27)
- Fraisier X2 (Similarity score: 17.30)
- River Valley Ice Cream (Similarity score: 17.56)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 17.65)
- Fudge Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Fudge Sauce Sundae Cups (Similarity score: 17.74)
- Mucci Triple Chocolate (Similarity score: 17.79)
- Slow Churned Cookie Dough Light Ice Cream (Similarity score: 17.99)
- Ice Cream (Similarity score: 18.64)
- Gelato (Similarity score: 18.78)
- Churn Style Ice Cream (Similarity score: 19.53)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Heavy Cream
- Sugar
- Natural Flavouring
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)