River Valley Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.54g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.54g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Light Ice Cream, Churned Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 6.69)
- Churn Style Ice Cream (Similarity score: 6.69)
- Kemps Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 7.92)
- Ice Cream (Similarity score: 8.86)
- Laura Lynn, Ingles Markets Inc Laura Lynn, Fudge Ripple Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.27)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 10.88)
- U Glace Vanille Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 10.94)
- Fieldbrook Foods Corp Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Ice Cream (Similarity score: 11.77)
- Ice Cream Cake (Similarity score: 12.21)
- Slow Churned Cookie Dough Light Ice Cream (Similarity score: 12.65)
- Fraisier X2 (Similarity score: 12.73)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 13.88)
- Ice Cream (Similarity score: 13.88)
- Mucci Triple Chocolate (Similarity score: 14.20)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E466
- E407
- Artificial Flavouring
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Cookies
- Sugar
- Whey
- Propylene Glycol Monoester
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)