All natural ground lamb
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.86g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.86g |
| Saturated Fat | 8.04g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.01679731243001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 58mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rib Eye Steak (Similarity score: 7.19)
- Ground Beef (Similarity score: 11.08)
- Meine Metzgerei,aldi Rinder Hackfleisch (Similarity score: 11.80)
- Ibp Inc Premium Ground Beef (Similarity score: 15.56)
- Ibp Inc Tsd Sales And Distribution, Ground Beef Chuck (Similarity score: 15.56)
- Landjunker Rinder Hackfleisch (Similarity score: 16.67)
- Landjunker Bio Rinder Hackfleisch (Similarity score: 16.67)
- Carne Picada (Similarity score: 17.28)
- Hannaford 80% Lean 20% Fat Ground Beef (Similarity score: 17.34)
- Ground Pork (Similarity score: 19.34)
- U Sans Gluten, U Tagliatelle Céréalière (Similarity score: 27.36)
- M Budget Viande Hachee De Boeuf (Similarity score: 27.79)
- Chipolatas A L’echalote (Similarity score: 28.45)
- Ravioli Zucca (Similarity score: 29.51)
- Ground Chicken Pollo Molido (Similarity score: 30.14)