Ibp Inc. Tsd Sales And Distribution, Ground Beef Chuck
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17.86g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.86g |
| Saturated Fat | 8.93g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 47.626666666666665% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.6% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ibp Inc Premium Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Ground Beef (Similarity score: 13.41)
- Landjunker Bio Rinder Hackfleisch (Similarity score: 15.09)
- Landjunker Rinder Hackfleisch (Similarity score: 15.09)
- All Natural Ground Lamb (Similarity score: 15.56)
- Meine Metzgerei,aldi Rinder Hackfleisch (Similarity score: 21.69)
- Rib Eye Steak (Similarity score: 21.79)
- Steak Haché 5% (Similarity score: 22.05)
- Jean Roze Viande Hachée 20% Mg 600grs (Similarity score: 22.05)
- Jean Roze Jean Rozé Steaks Hachés Pur Bœuf 20% Mg La Barquette De 800 G (Similarity score: 22.05)
- Steak Haché Pur Bœuf (Similarity score: 22.05)
- Hannaford 80% Lean 20% Fat Ground Beef (Similarity score: 23.92)
- Ravioli Zucca (Similarity score: 24.42)
- Ground Beef (Similarity score: 24.55)
- Carne Picada (Similarity score: 25.10)
Ingredients List
- Beef
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)