Allied Gold English Inc. Dipping Sauce Chinese Style
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 30mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30mg |
| Sugars | 48.65g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maui Epicure Llc Kapalua Brand, Exotic Fruit Jellies (Similarity score: 14.64)
- Toscoro Crème De Balsamique (Similarity score: 18.15)
- Via Antica Crème De Vinaigre Balsamique De Modène (Similarity score: 18.15)
- Toscoro Assaisonnement Culinaire Crème À Base De Vinaigre Balsamique De Modène (igp) (Similarity score: 18.15)
- Toscoro Creme Avec Acetato Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 18.15)
- Bio Today Bio Today Agave Syrup (agave Siroop) (Similarity score: 20.68)
- Nonchiamatemiaceto Nonchiamatemiaceto, Balsamic Vinegar, Mary Rose (Similarity score: 21.07)
- 코카 콜라 (Similarity score: 22.52)
- Iper Marmellata Arance (Similarity score: 22.93)
- Despar Marmellata Di Limoni (Similarity score: 23.29)
- Columbia Empire Farms Inc Real Fruit Syrup (Similarity score: 26.47)
- Crema All Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 26.48)
- Carlo Magno Crème Au Vinaigre Balsamique De Modène (Similarity score: 26.48)
- Sirop D'érable (Similarity score: 26.70)
- Sirop D'érable (Similarity score: 26.70)
Ingredients List
- Sugar
- E129
- E127
- E102
- Water
- White Vinegar
- Modified Corn Starch
- Miso
- Tomato Concentrate
- Hydrolysed Vegetable Protein
- Soy Sauce
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)