Toscoro Assaisonnement culinaire crème à base de vinaigre balsamique de Modène (IGP)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 48g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toscoro Crème De Balsamique (Similarity score: 0.00)
- Toscoro Creme Avec Acetato Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 0.00)
- Via Antica Crème De Vinaigre Balsamique De Modène (Similarity score: 0.00)
- Iper Marmellata Arance (Similarity score: 9.08)
- Sirop D'erable (Similarity score: 11.34)
- Sirop D'érable (Similarity score: 11.34)
- Maple Syrup Butter (Similarity score: 11.34)
- Sirop D'érable (Similarity score: 11.34)
- Sirop D'érable (Similarity score: 11.34)
- Confettura Di Pesca (Similarity score: 11.70)
- Harissa Sauce (Similarity score: 14.25)
- Allied Gold English Inc Dipping Sauce Chinese Style (Similarity score: 18.15)
- Carrefour Marmellata Di Arancia (Similarity score: 19.24)
- Fuze Iced Tea Watermelon Bottle, 1 Liter (Similarity score: 21.69)
- Dia Crema De Vinagre Con Pedro Ximénez (Similarity score: 24.18)
Ingredients List
- Wine Vinegar
- Concentrated Grape Must
- Colour
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)