Almette Almette Cu Smântân?
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130.0kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.38461538461539% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.4% |
| Saturated Fat Value | 17.0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 240.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240.0mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Queso Blanco Para Untar (Similarity score: 0.00)
- Milfina Frischkäse Fass (Similarity score: 0.14)
- Bonifaz Kohler Gmbh Frischkäse (Similarity score: 0.14)
- Milbona Frischkäse Becher Natur (Similarity score: 1.15)
- Nostja Sahne Brotaufstrich Kräuter Gemüse (Similarity score: 12.13)
- Pingo Doce Queijo Mozzarella (Similarity score: 15.09)
- M & P Plastics Inc Picnic, Herbed Goat Cheese Spread (Similarity score: 18.83)
- Elle & Vire Professionnel,savencia,elle & Vire Cream Cheese Fromage À La Crème 25,5% (Similarity score: 20.07)
- Milfina Frischkäse (Similarity score: 20.62)
- Gliù Lattar Mozarella (Similarity score: 21.05)
- Alpenmark Frischkäse Fass (Similarity score: 21.21)
- San Salvatore Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 21.56)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 21.56)
- Salmon Spread (Similarity score: 22.21)
- Almette Frischkäse (Similarity score: 24.04)