Almond frangelico salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.96g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.96g |
| Saturated Fat | 3.26g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 15.786924939467312% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 293mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 293mg |
| Sugars | 2.7199999999999998g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Digiorno, Spicy Sausage Pomodoro (Similarity score: 13.87)
- Superfresh Foods Inc Lunch Spot, Southwestern Style Chicken Wrap, Chili & Lime Dressing (Similarity score: 14.99)
- Aldi French Fries (Similarity score: 15.34)
- Odyssee Filets De Maquereaux Au Citron Et À L'estragon (Similarity score: 15.73)
- Delimex White Meat Chicken Taquitos (Similarity score: 16.54)
- Crispy Aromatic Duck With Pancakes (Similarity score: 17.12)
- Picard Filet De Maquereau Congelés Avec Peau (Similarity score: 17.92)
- Bonneterre Sardines Huile Olive (Similarity score: 19.22)
- Bonneterre Sardines A L’huile D’olive (Similarity score: 19.22)
- Wojnar's Pita Roll Mexican Ranger (Similarity score: 19.52)
- Bonneterre Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 19.68)
- Cora Filets De Maqureaux Au Naturel Grillés (Similarity score: 19.90)
- Breast Meat Chicken Salad Sandwich (Similarity score: 20.27)
- Crispy Aromatic Half Duck (Similarity score: 20.52)
- Croustibat Nuggets De Poulet (Similarity score: 20.75)
Ingredients List
- Wild Caught Salmon
- Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)