Wojnar's Pita Roll - Mexican Ranger
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.153846153846153% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.2% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 288mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 288mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasta Nuova Pasta Nuova, Tortelloni Mit Dpinat Und Pinienkernen, Vegan (Similarity score: 9.43)
- Breast Meat Chicken Salad Sandwich (Similarity score: 11.45)
- Coop Moroccan Inspired Houmous (Similarity score: 12.34)
- Superfresh Foods Inc Lunch Spot, Southwestern Style Chicken Wrap, Chili & Lime Dressing (Similarity score: 15.11)
- Caviar D'aubergine (Similarity score: 15.43)
- Birds Eye Chicken Burger (Similarity score: 16.61)
- Croustibat Nuggets De Poulet (Similarity score: 17.65)
- Tomate Frito (Similarity score: 17.73)
- Kikí Tomate Frito (Similarity score: 17.73)
- Tomate Frito Estilo Kiki (Similarity score: 17.73)
- Tomate Frito En Aceite De Oliva (Similarity score: 17.80)
- Ibercook Mini Varitas Salmon (Similarity score: 17.85)
- Crispy Aromatic Half Duck (Similarity score: 17.94)
- Tiras De Pollo Empanadas (Similarity score: 18.33)
- Findus Nuggets De Poulet (Similarity score: 18.45)