Almond milk mousse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 36.36363636363637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.4% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Acorn Foods Company Almetta, Almond Milk Mousse, Lemon (Similarity score: 6.20)
- Almond Milk Mousse (Similarity score: 6.20)
- Roundy's, Roundy's Select Gelato (Similarity score: 15.18)
- Coppenrath & Wiese Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 19.27)
- What The French (Similarity score: 20.29)
- Blue Mountain Organics, Cappuccino Gourmet Coffee Frozen Dessert (Similarity score: 20.85)
- Bofrost Cono Fior Di Latte Cacao Sweetlife Bofrost (Similarity score: 21.22)
- Ruci Crème Glacée Pistaches & Cardamome (Similarity score: 22.29)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 22.61)
- Maison Alpérel Crème Glacée Dulce De Leche, Amandes Caramélisées (Similarity score: 23.44)
- Bofrost Tartufo Di Pizzo (Similarity score: 24.19)
- Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 25.67)
- Raley's Gelato, Sicilian Almond (Similarity score: 26.74)
- Smart Life Corazones Crujientes (Similarity score: 26.85)
- Casino Crème Glacée À La Pistache (Similarity score: 27.36)
Ingredients List
- Almond Cashew Milk
- Steamed Rice
- Evaporated Cane Juice
- Cocoa Bean
- Cocoa Butter
- Pure Vanilla And Coffee Bean Extracts
- Sea Salt
- Lemon Juice Concentrate
- Pure Orange Peel Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)