Ruci - Crème glacée pistaches & cardamome
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coppenrath & Wiese Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 9.95)
- Blue Mountain Organics, Cappuccino Gourmet Coffee Frozen Dessert (Similarity score: 14.44)
- Gâteau Aux Fromage Aux Fraises (Similarity score: 17.46)
- Adélie Nougat Glacé (Similarity score: 17.57)
- Graeter's Ice Cream (Similarity score: 18.57)
- Humboldt Creamery Humboldt Creamery, Organic Coffee Ice Cream (Similarity score: 18.89)
- Maple Walnut Ice Cream, Maple Walnut (Similarity score: 19.60)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 20.70)
- Picard Crème Glacée Sésame Noir (Similarity score: 21.09)
- What The French (Similarity score: 22.13)
- Almond Milk Mousse (Similarity score: 22.29)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 23.12)
- Carte D Or Carte D'or Les Authentiques Glace Pistache Et Eclats Grillés 1 4l (Similarity score: 23.92)
- Roundy's, Roundy's Select Gelato (Similarity score: 23.94)
- Almond Milk Mousse (Similarity score: 24.30)
Ingredients List
- Emulsifier
- Thickener
- Colour
- Cardamom
- Sugar
- Dextrose
- Skimmed Milk Powder
- E322i
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)