Alnatura Bio mozzarella minis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1043kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1043.0kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0.59 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.59 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.0g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12.0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 240.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alnatura Mozarella (Similarity score: 0.13)
- Tanagrina Mozzarella (Similarity score: 5.30)
- Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 6.09)
- Osé Bio Mozzarella (Similarity score: 6.62)
- Züger Frischkäse Mozzarella Herzli (Similarity score: 6.62)
- Bauernmilch Genießer Mozzarella (Similarity score: 9.93)
- Bio,bayernland Biomozzarella (Similarity score: 9.93)
- Zott Zotarella (Similarity score: 10.14)
- Casale Mozzarella (Similarity score: 10.51)
- Azienda Agricola Ponte Reale Mozzarela Bufflonne (Similarity score: 11.07)
- Azienda Agricola,ponte Reale Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 11.68)
- Ica Ica Mozzarella Med Basilika (Similarity score: 12.61)
- M Budget Mozzarella M Budget (Similarity score: 13.75)
- K Classic,kaufland Mozzarella (Similarity score: 13.75)
- Ponte Reale Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 14.24)