Alnatura Fruits des bois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 791kj (190 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 791kj (190 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize Confit D'oignon Aux Framboises (Similarity score: 6.24)
- Lucien Georgelin Confiture De Tomates Vertes Cuite Aux Pommes Et Au Chaudron (Similarity score: 8.52)
- Finesse Des Vergers Confiture Abricot (Similarity score: 9.46)
- Francis Miot Confiture D'abricot (Similarity score: 9.47)
- Francis Miot Coeur D´amour Konfitüre (Similarity score: 13.69)
- Lidl Confiture Ananas Pina Colada (Similarity score: 13.70)
- Maison Francis Miot Pêche Du Béarn (Similarity score: 14.17)
- Emi Et Lou Confiture Mûres (Similarity score: 14.47)
- Šnek Bob (Similarity score: 16.40)
- Albert Ménès Confiture Allégée De Pomme De France Et De Framboise (Similarity score: 17.93)
- Himbeer Fruchtaufstrich Confiture Framboises (Similarity score: 18.59)
- Maison Francis Miot Mangue Papaye (Similarity score: 21.14)
- Bam & Co Confibam Fraise (Similarity score: 22.15)
- Natur Aktiv Bio Konfitüre Erdbeere (Similarity score: 24.61)
- Confiture Poire Pomme Fraise (Similarity score: 25.25)
Ingredients List
- Unrefined Cane Sugar
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)