Bam & Co Confibam Fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 805kj (193 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 805.0kj (193 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 89.50276243093923 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 89.5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 4.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4.0mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Natur Aktiv Bio Konfitüre Erdbeere (Similarity score: 11.18)
- Francis Miot Coeur D´amour Konfitüre (Similarity score: 12.11)
- Maison Francis Miot Pêche Du Béarn (Similarity score: 12.57)
- Juliette Serraille Confiture Extra Fraise (Similarity score: 12.97)
- Himbeer Fruchtaufstrich Confiture Framboises (Similarity score: 14.45)
- Confiture De Figues (Similarity score: 17.39)
- Esencia Andalusí Mermelada De Manzana Y Nueces "esencia Andalusí" (Similarity score: 18.16)
- Gourmet Preserves Strawberry Preserve (Similarity score: 20.28)
- Alnatura Fruits Des Bois (Similarity score: 22.15)
- Bio Cesta Mermelada De Naranja (Similarity score: 22.62)
- Lucien Georgelin Confiture De Tomates Vertes Cuite Aux Pommes Et Au Chaudron (Similarity score: 24.62)
- Šnek Bob (Similarity score: 24.92)
- Nora,orkla Jordbær (Similarity score: 24.97)
- Régal Des Papilles Endives Orange (Similarity score: 25.56)
- Hero Mermelada De Tomate (Similarity score: 25.57)