Alnatura Mozzarella Rolle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1060kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1060kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 10 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Bufala Latte Crudo (Similarity score: 6.27)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 6.27)
- Mozzarella (Similarity score: 7.84)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Fiordilatte (Similarity score: 10.63)
- Fellino Mozzarella (Similarity score: 12.60)
- Bauernmilch Genießer Mozzarella (Similarity score: 14.23)
- Bio,bayernland Biomozzarella (Similarity score: 14.23)
- Azienda Agricola Ponte Reale Mozzarela Bufflonne (Similarity score: 15.11)
- Ica Ica Mozzarella Med Basilika (Similarity score: 16.15)
- Arborea Mozzarella Fiore Del Latte (Similarity score: 16.59)
- Ponte Reale Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 17.57)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campagna (Similarity score: 17.57)
- Ponte Reale Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 17.57)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 17.57)
- Tanagrina Mozzarella (Similarity score: 20.16)
Ingredients List
- Milk
- Sea Salt
- Microbial Rennet
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)