Mozzarella bufala latte crudo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063.0kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.9g |
| Saturated Fat | 12.1g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.5% |
| Saturated Fat Value | 12.1g |
| Score | 10 |
| Sodium | 240.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240.0mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 0.00)
- Alnatura Mozzarella Rolle (Similarity score: 6.27)
- Mozzarella (Similarity score: 12.72)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Fiordilatte (Similarity score: 13.73)
- Arborea Mozzarella Fiore Del Latte (Similarity score: 17.47)
- Fellino Mozzarella (Similarity score: 18.24)
- Bauernmilch Genießer Mozzarella (Similarity score: 18.81)
- Bio,bayernland Biomozzarella (Similarity score: 18.81)
- Azienda Agricola Ponte Reale Mozzarela Bufflonne (Similarity score: 18.99)
- Bioladen* Mozzarella (Similarity score: 20.65)
- Ica Ica Mozzarella Med Basilika (Similarity score: 21.70)
- Ponte Reale Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 22.78)
- Ponte Reale Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 22.78)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campagna (Similarity score: 22.78)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 22.78)